Piotr Barczuk i Władysław Piłat


Piotr Barczuk razem z żoną Leokadią i dwiema córkami mieszkał we wsi Kazimierówka (woj. lubelskie). Wiadomo, że w czasie okupacji niemieckiej „przechowywał rodzinę żydowską, tzn. małżeństwo z dwójką dzieci, przez okres ok. 3 miesięcy. Przechowywani byli w stodole” (RFWA, nagranie audio sygn. 811_0187, relacja Marii Prociuk, z dn. 13.01.2014 r.).


Być może nigdy nie wyszłoby to na jaw, gdyby nie pewne wydarzenie. Wczesnym rankiem do domu sąsiada Barczuków – Łozy – przyjechali Niemcy, aby go aresztować. Niemiec, wyprowadzając Łozę będącego jeszcze w bieliźnie, zahaczył karabinem o framugę, a ten szybko wykorzystał moment i zaczął uciekać. Pobiegł w kierunku podwórka Barczuka, gdzie znalazł schronienie. Niemcy zaczęli ścigać Łozę, powstało duże zamieszanie. Żydzi ukrywający się w stodole zapewne zaczęli zbierać się do ucieczki, przez co zwrócili na siebie uwagę. Niemcy wrzucili tam granat, w wyniku czego wybuchł pożar. Rodzina zdołała uciec tylną bramą, od strony pól i ukryć się w rowie melioracyjnym. Dzięki temu przeżyli.

Wydało się, że Piotr Barczuk ukrywał Żydów, za co został rozstrzelany na własnym podwórku. Zginął także jego szwagier Władysław Piłat. Znajdował się w pobliżu, więc Niemcy zabrali go do lasu i tam zamordowali. Po wojnie okazało się że oprócz Barczuków nikt nie wiedział o Żydach – sąsiadki dziwiły się i pytały się żony Piotra, Leokadii „a dlaczego ty Leonka taki duży garnek zupy gotujesz?”. Władysław Piłat zginął mimo, że nie wiedział o ukrywanych Żydach, poniósł śmierć za dobre serce Piotra Barczuka. Nikt więcej nie był represjonowany.



Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 811_0187, relacja Marii Prociuk, z dn. 13.01.2014 r.
2. RFWA, nagranie audio sygn. 811_2913, relacja Marii Prociuk [z przekazu], z dn. 17.02.2015 r.
3. RFWA, nagranie audio sygn. 811_1713 i 811_1714, relacja Jadwigi Niedźwiedź, z dn. 21.04.2015 r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.