Kędra Tadeusz


Ojciec Tadeusza i Julianny Kędra zbudował dom w Bożej Woli (gm. Zakrzówek, pow. krośnieński), do którego w 1940 r. sprowadziły się jego nastoletnie dzieci – Tadeusz i Julianna. Tam też ukrywała się rodzina żydowska o nazwisku Fiszer.


Był późny, listopadowy wieczór, kiedy najstarszy syn Fiszerów przyprowadził swoją rodzinę do rodzeństwa Kędrów. Tadeusz i Julianna znali ich, ponieważ wcześniej mieszkali w tej samej wsi – Woli Studzieńskiej. Żydów przyjęto, choć Julianna miała obawy, czy ta pomoc nie sprowadzi na nich kłopotów. Ukrywano ich na strychu, gdzie ok. 13-letnia Kędrówna zanosiła trzy razy dziennie posiłki. Najstarszy syn ukrywanych nigdy nie odwiedzał swojej rodziny. Zrobił to raz 5 stycznia 1943 r. wraz ze swoim kolegą i nastoletnią dziewczynką. Chłopcy naprawiali popsuty zegarek. Prawdopodobnie w śniegowych zaspach zostawili zbyt dużo śladów, które sprowadziły na nich i Kędrów nieszczęście. Do domu Kędrów przyszli miejscowi chłopi, którzy przeszukali mieszkanie i znaleźli ukrywaną rodzinę. Udali się również w pościg za uciekającą do lasu trójką. Chłopi posłali po policję do Zakrzówka. Jedynie dwóm chłopcom udało się uciec. Julianna w tym czasie była na pogrzebie brata swojej babci. Źródła podają również wersję, że podczas ucieczki wmieszała się w kondukt żałobny. Jej ok. 19-letni brat nie uciekał. Przykuto go kajdankami do 14-letniego chłopca, jednego z ukrywanych. Dwóch policjantów, którzy przyjechali z Zakrzówka zabrali dwoje starszych Żydów, 14-letniego Żyda wraz z przykutym Tadeuszem i dziewczynkę. Wsadzono ich na wóz i zawieziono do Zakrzówka.


3 maja 1943 r. Tadeusz został przewieziony do więzienia na zamku w Lublinie, gdzie go zastrzelono. Źródła podają dwie daty – 9 i 24 czerwca 1943 r.



Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 811_1069 d, relacja Julianny Wereskiej [siostra, naoczny świadek], z dn. 26.02.2014 r.
2. http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/431,rodzina-kedrow/ (2.12.2014).
3. www.straty.pl (10.02.2015).


Uwagi:

  • RFWA, nagranie audio sygn. 811_1069 d, relacja Julianny Wereskiej [siostra, naoczny świadek], z dn. 26.02.2014 r. podaje, że rodzina żydowska mogła mieć na nazwisko Kisiel. Podaje również wiek dzieci Fiszerów: syn 14 lat, drugi syn 7 lat i córeczka o imieniu Laiza – 3 lata.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.