Hutnik Władysław


Władysław Hutnik (ur. 1890 r.) wraz z żoną Antoniną, synami Mieczysławem i Józefem oraz córką Bronisławą mieszkali w Łanowcach (obecnie obwód tarnopolski), gdzie prowadzili gospodarstwo. Przez blisko dwa lata Hutnikowie ukrywali rodzinę Rozenbergów. Choć nie znali ich przed wojną, to mimo wszystko zgodzili się im pomóc.


Cztery osoby pochodzenia żydowskiego zostały prawdopodobnie przyprowadzone przez krewnego Władysława – mężczyznę o nazwisku Czubak. Było to małżeństwo z Zaleszczyk, Sara i Mosze Rozenberg. Co do pozostałych Żydów źródła wskazują, że był to zegarmistrz z Borszczowa z żoną lub, jak podaje inna wersja, dwaj synowie Rozenbergów: Roze (jubiler) i Szime (dentysta). Wszystkich ukrywano w ziemiance koło domu od późnej wiosny 1942 r. Na początku Żydzi przenosili się na strych, gdzie był dostęp światła dziennego, jednak w 1943 r., z powodu zwiększonych represji, przenieśli się na stałe do bunkra. Hutnikowie wspierali Żydów nawet w chwili, gdy kilku Niemców wybrało ich dom na swoją kwaterę.


Do tragicznych wydarzeń doszło 1 kwietnia 1944 r., kiedy to Borszczów na kilka tygodni znalazł się w rękach wojsk radzieckich. Jeden z Żydów wyszedł z ukrycia i poszedł do miasta akurat w dniu, gdy nacierający ze wschodu Niemcy zajęli miasto. Mężczyzna został złapany przez żołnierzy UPA. Ci zmusili go do wyjawienia miejsca, w którym przebywał.


W gospodarswie zamordowano Rozenbergów i Władysława Hutnika, którego syn, Józef przyglądał się masakrze z ukrycia. Chłopiec znajdował się w kryjówce przy gnojowniku, do której wchodził na noc wraz z matką i rodzeństwem. Bunkier w którym przebywali ukrywani, był zalany krwią, a Ukraińcy grozili, że znajdą i zamordują również Antoninę. Tej jednak udało się uciec, a ostatecznie uratować.



Bibliografia:

1. RFWA, Hutnik, nagranie audio sygn. 405_0773, relacja s. Eugenii Lipińskiej [wnuczka], z dn. 18.09.2013 r.
2. RFWA, Hutnik, nagranie audio sygn. 405_0863, relacja s. Eugenii Lipińskiej [wnuczka], z dn. 22.09.2013 r.
3. http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/139,rodzina-hutnikow/ (24.04.2015).


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.