Gmoch Józef, Gmoch Józefina, Gmoch Jan


Józef i Józefina Gmochowie byli małżeństwem, mieli czworo dzieci. Wojna zastała ich w miejscowości Ciopan, gdzie wiedli spokojne życie. Ponieważ wieś była rozproszona po lesie, warunki sprzyjały, by pomóc ludności żydowskiej przetrwać czas zagłady.


Józef i Józefina wiedzieli, że każda – nawet najmniejsza – pomoc udzielona Żydom może sprowadzić śmierć na całą rodzinę. Nie bez lęku pomagali prześladowanym przetrwać wojnę. Przygotowali skrytkę w stodole, która miała być bezpiecznym miejscem dla kilku Żydów, pochodzących prawdopodobnie z pobliskiego Stanisławowa. Niestety losy rodziny Gmoch potoczyły się tragicznie. Któregoś dnia, gdy Niemcy przyszli do ich gospodarstwa, jedna kobieta spośród ukrywających się Żydów, wyszła na podwórko. Żandarmi od razu dotarli do kryjówki, wyprowadzili wszystkich, kazali wykopać im dół za stodołą i tam ich zamordowali.

Widząc, co się dzieje, Jan – syn Gmochów – próbował uciekać. Niemcy zastrzelili go, gdy tylko zobaczyli, że biegnie w stronę lasu. Gmochowie zostali aresztowani i przewiezieni na posterunek w Radzyminie. Tam zostali zamordowani wraz z innymi ludźmi.

Łunę płonącego gospodarstwa widziało wielu okolicznych sąsiadów. Po tej tragedii Niemcy przez kilka dni nie pozwolili pochować zwęglonych zwłok, miała to być przestroga dla sąsiadów, gdyż roztoczańskie jary kryły wiele rodzin żydowskich (RFWA, List od Zofii Kuźnickiej).

Bibliografia:

1. RFWA, Gmoch, nagranie audio sygn. Rodzina Gmoch, Gańko Zofia i Aleksander, relacja Kazimiery Piątkowskiej [córka Gańków], z dn. 29.08.2013 r.
2. RFWA, Gmoch, nagranie audio sygn. 405_4467, relacja Jana Słowika [krewny], z dn. 09.12.2013 r.
3. RFWA, Gmoch, nagranie audio sygn. 405_5089, relacja Jana Słowika [krewny], z dn. 02.01.2014 r.
4. RFWA, Gmoch, nagranie audio sygn. 811_2922, relacja Jana Słowika, z dn. 17.02.2015 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.