Frydrych Zofia


Wieś Zmiennica znajduje się niedaleko Brzozowa na Podkarpaciu. Podczas okupacji Zofia Frydrych, skromna wdowa, ukryła w swoich zabudowaniach młodą Żydówkę.


Funkcjonariusze wyciągnęli dziewczynę ze sterty siana, a Zofię z jej łóżka, a następnie publicznie upokorzyli je w sąsiedniej wsi Jesionów.


Włączono muzykę i kazano tańczyć rozebranym do naga kobietom. Spędzono też okoliczną ludność, aby się temu widowisku przyglądała. Żydówka została zastrzelona podczas tańca, a pobitą Zofię Frydrych przewieziono do więzienia w Jaśle. Na widzenie, na które wydano rodzinie pozwolenie, kobietę przyprowadzono pokrwawioną i wychudzoną, płakała. Niedługo potem została zamordowana, a rodzina nigdy nie miała możliwości pochowania ciała.



Bibliografia:

1. RFWA, Frydrych, nagranie audio sygn. 405_3296, relacja ks. Kazimierza Surowca, z dn. 20.11.2013 r.
2. s. J. Chodorska CSL (red.), Godni synowie naszej Ojczyzny, t. 1, Warszawa 2002, s. 144-145.
3. Artykuł z „Naszego Dziennika” z 24.02.2003 r.


Uwagi:

  • W RFWA, Frydrych, nagranie audio sygn. 405_3296, relacja ks. Kazimierza Surowca z dn. 20.11.2013 r., jako prawdopodobny rok śmierci podawany jest 1940 lub 1941


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.