Engel Lola, Langer Bożena


W 1942 r. Lola Engel pomogła synom swojej przyjaciółki wydostać się z getta w Drohobyczu, gdzie przebywali wraz z rodzicami. 10-letniego Hersza i 3-letniego Szlomo przewiozła do sąsiedniego Sambora, gdzie mieszkała Franciszka Langer z córkami: Stanisławą, Ludmiłą i Bożeną. Kobiety zgodziły się ich przechować.


Chłopców ukryto w ogrodzie, w specjalnych schronie, gdzie znajdowali się również: Rojza Szrekinger, Regina Renwelt, Szeps Krebs z żoną Hilą. W późniejszym czasie dołączyli Regina i Josef Spieglerowie (rodzice Hersza i Szlomo). Niemcy wpadli na trop ukrywających się Żydów na krótki czas przed wyzwoleniem, w lipcu 1944 r. Bożena Langer, chcąc ratować swoją rodzinę, wzięła wszystko na siebie, za co została aresztowana i zastrzelona wraz z Lolą Engel. Pozostałych członków rodziny i ukrywanych w tej sytuacji oszczędzono. Stało się tak w wyniku łapówki, którą funkcjonariusze mieli w zamian otrzymać. Żydów wysłano do obozu pracy w Samborze. Przeżyli wojnę i wydostali się z niego, z wyjątkiem Josefa Spieglera, którego zastrzelono podczas ucieczki. Wszyscy opuścili Polskę.


2 sierpnia 1989 r. Instytut Yad Vashem nadał Loli Engel i rodzinie Langer tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Zostali pośmiertnie odznaczeni 4 listopada 1990 r. za uratowanie życia 12 osób. Wnioskowała o to jedna z ocalałych – Regina Spiegler.


Bibliografia:

1. RFWA, Langer, e-mail od Wojciecha Uniatowicza (krewny).
2. Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, I. Gutman i in. (red.), cz. 1, cz. 2, Kraków 2009, s. 390.


Uwagi:

  • Według relacji krewnego [RFWA, Langer, e-mail od Wojciecha Uniatowicza (krewny)] Bożena Langer pozostała w więzieniu w Drohobyczu przejętym przez Rosjan, a jej późniejsze losy pozostały nieznane.
  • Według relacji wnuka Franciszki Langer – Wojciecha Uniatowicza kryjówka znajdowała się w skrytce pod podłogą domu, a Niemcy zastrzelili dwóch Żydów. [RFWA, Langer, e-mail od Wojciecha Uniatowicza (krewny).


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.