Dec Stanisław


Stanisław Dec razem z żoną Anną, dwiema córkami i synem mieszkał w Grodzisku Dolnym. W swoim gospodarstwie ukrywał czterech Żydów. Było to małżeństwo Jacków oraz Żyd imieniem Szulim. W pewną noc rodzinie Deców podrzucono czteroletnią dziewczynkę żydowską, Hanię, której rodzicami byli Jackowie. Ona nie ukrywała się z pozostałymi Żydami, ale wychodziła na zewnątrz i uczestniczyła w zabawach z innymi dziećmi. Rozpoznano, że dziewczynka jest Żydówką i doniesiono o tym na policję. Dom Deców stał się obiektem policyjnej kontroli. W tej sytuacji Anna Dec oddała Hanię siostrom zakonnym, gdzie dziewczynka przebywała do końca wojny.


Ona nie ukrywała się z pozostałymi Żydami, ale wychodziła na zewnątrz i uczestniczyła w zabawach z innymi dziećmi. Rozpoznano, że dziewczynka jest Żydówką i doniesiono o tym na policję. Dom Deców stał się obiektem policyjnej kontroli. W tej sytuacji Anna Dec oddała Hanię siostrom zakonnym, gdzie dziewczynka przebywała do końca wojny.

Stanisław Dec zbudował dla Żydów specjalną kryjówkę w stajni. Ciężko pracował, aby utrzymać swoją rodzinę i wyżywić ukrywanych Żydów. Ponieważ zaczęli oni wychodzić z ukrycia na zewnątrz, ktoś zauważył ich i doniósł Niemcom. 16 marca 1944 r. Niemcy przyjechali i otoczyli dom Deców. W tym samym czasie Żydzi przebywali w mieszkaniu, a Stanisław pracował w swoim warsztacie stolarskim. Trzech Żydów zdążyło wrócić do kryjówki w stajni, jeden natomiast schował się na strychu. Niemcy go znaleźli i zastrzelili.

Anna Dec została brutalnie pobita, a Stanisław otrzymał strzał w głowę (miał wówczas 32 lata). „(…) ten Stanisław też się wystraszył, wiedział co go chyba czeka, otworzył okno, proszę pana i chciał z tego okna skoczyć, to było nisko, bo to nie był piętrowy dom, tylko parterowy, i w tym czasie ja weszłam do tego pokoju – patrzę a on leci, już go zastrzelili i widziałam, jak on leciał do tyłu.” [RFWA, relacja Marii Członki]. Oprawcy nie odkryli kryjówki w stajni, dzięki czemu trzech Żydów ocalało. Przeżyła pani Jackowa, która po wojnie razem z Hanią wyjechała do Izraela.


Bibliografia:

1. RFWA, Dec, nagranie audio sygn. 405_4772, relacja Marii Członki [sąsiadka, naoczny świadek], z dn. 16.12.2013 r.
2. J. Hera, Polacy ratujący Żydów. Słownik, Warszawa 2014, s. 183.
3. E. Rączy, Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939-1945, Rzeszów 2008, s. 162-163.

Uwagi:

J. Hera, Polacy ratujący Żydów. Słownik, Warszawa 2014, s. 183, jako datę śmierci podaje 1943 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.