Rodzina, niezależnie od swojej sytuacji, wielokrotnie pomagała Żydom, przekazując im ubrania i żywność. Sklep, który im przydzielono, zmienili w tymczasowe schronienie i kryjówkę, z której przez kilka tygodni korzystali m.in.: dr Edmund Fiszler z żoną Leonorą oraz czteroosobową rodziną Horowiczów. Romualda podpowiedziała im, by swoją córkę ukryli w klasztorze, gdzie będzie bezpieczniejsza. Ciesielscy pomagali również Żydom w ucieczce z getta i organizacji fałszywych dokumentów. Latem 1942 r. zostali aresztowani. Prawdopodobnie w chwili nadejścia gestapo w domu przebywała Romualda z synem, dlatego została aresztowana jako pierwsza. Osadzono ją w krakowskim więzieniu na Montelupich, gdzie przebywała do grudnia 1942 r. Podczas przesłuchań była torturowana, a 16 grudnia 1942 r. wysłano ją do KL Auschwitz (nr obozowy 27 184), gdzie nadal pomagała więźniom żydowskim. Przeżyła tam bardzo ciężkie chwile, ponieważ dodatkowo poddawano ją eksperymentom medycznym. W 1943 r. została wyznaczona do opieki nad blokiem dziecięcym 16A, dzięki czemu ocaliła wiele małych istnień od zagłady: ukrywała dzieci wytypowane do selekcji, organizowała dodatkowe racje żywnościowe, fałszowała metryki urodzenia. W Auschwitz przebywała do chwili ucieczki z transportu ewakuacyjnego w Jawiszowicach w 1945 r.
Feliks Ciesielski został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz 15 grudnia 1942 r. (nr obozowy 83751). Prawdopodobnie trafił tam transportem z więzienia na Montelupich. Potem przewieziono go do Mauthausen, gdzie 18 marca 1945 r. został zamordowany.
Za heroiczną postawę, pełną odwagi i bohaterstwa, 2 maja 1967 r. Instytut Yad Vashem nadał małżeństwu Ciesielskich tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Bibliografia:
Uwagi: