Wacław Budziszewski


Rodzina Budziszewskich mieszkała w Żebrach Laskowcu (pow. ostrowski). Henryk Budziszewski jeszcze przed wojną wybudował tam, w pobliżu lasu, dom oraz podpiwniczoną stodołę. Razem z żoną Stanisławą miał trzech synów.


W czasie okupacji niemieckiej Henryk udzielił schronienia rodzinie żydowskiej pochodzącej z Nura. Żydzi „(…) mieszkali w Nurze i stamtąd bardzo blisko do tego lasu i nie szukali gospodarstwa bliżej zabudowań tylko takiego oddalonego od wsi przeszło pół kilometra i dlatego tam łatwiej było się ukryć.” (RFWA, Budziszewski, nagranie audio sygn. 405_0486, relacja Konstantego Budziszewskiego, z dn. 10.09.2013r.). Osoby te miały przygotowaną kryjówkę w stodole.

Żandarmeria niemiecka w Nurze dostała informację, że u Budziszewskich ukrywają się Żydzi. Niemcy przyjechali samochodami, otoczyli zabudowania należące do rodziny, po czym wyprowadzili wszystkich na zewnątrz. Konstanty Budziszewski opowiada o swoim starszym bracie: „Ten 18-letni Wacław po prostu pierwszy od razu do Niemców podszedł i powiedział, że on tu w nocy tę rodzinę żydowską przyprowadził tam i po prostu ich przechował przez noc.” (RFWA, Budziszewski, nagranie audio sygn. 405_0486, relacja Konstantego Budziszewskiego, z dn. 10.09.2013r.). Żydzi próbowali uciekać w stronę lasu, jednak nie udało im się to: „(…) rodzina Żydowska się nie utrzymała. Ponieważ w tej rodzinie było, jeden chłopiec miał 12 i drugi był podobnego jak mój brat Wacek. I oni w tym lesie, bo myśmy mieszkali przy samym lesie dosłownie wręcz zaczęli uciekać podczas tego. Oczywiście Niemcy zastrzelili ich tych chłopców starszego i młodszego i całą rodzinę.” (RFWA, Budziszewski, nagranie audio sygn. 405_0486, relacja Konstantego Budziszewskiego, z dn. 10.09.2013r.).

Wacława aresztowano i 27 lutego 1943 r. osadzono go w obozie Stutthof (numer obozowy 19 988). Pozostali członkowie rodziny Budziszewskich przewiezieni zostali do obozu jenieckiego koło Królewca. Kiedy nastał koniec wojny, zostali zwolnieni.

Wacław Budziszewski (ur. 2 stycznia 1925 r. w Żebrach Laskowcu) zginął na terenie KL Stutthof 1 kwietnia 1943 r. o godz. 23:20.



Bibliografia:

1. RFWA, Budziszewski, nagranie audio sygn. 405_0486, relacja Konstantego Budziszewskiego, z dn. 10.09.2013r.
2. 3. RFWA, Budziszewski, nagranie audio sygn. 811_1245, relacja Krystyny Marciniak [naoczny świadek], z dn. 12.03.2014 r.
3. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 193.
4. Budziszewski Wacław, [w:] www.straty.pl, Program Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką (5.11.2014).

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.