Władysław Bondaruk (ur. 1912 r.) mieszkał razem z żoną i córką we wsi Koszoły (pow. bialski). Małżeństwo żydowskie, pochodzące prawdopodobnie z pobliskich Łomaz, poprosiło Władysława o przechowanie swojej córki, mówiąc: „my i tak poginiemy, a może ona, tego, zostanie, wychowa się.” (RFWA, nagranie audio sygn. Bondaruk Władysław, relacja Heleny Kulawczuk [córka], z dn. 6.09.2013 r.).
Wieczorem 1 listopada 1942 r. do domu Bondaruków przyjechała żandarmeria niemiecka. Córka Helena opowiada: „Mama pochodziła z Rososza i pojechała na dzień zaduszny na swoich rodziców w tym czasie, a oni wieczorem przyszli, godzina chyba 6, tak w listopadzie to już ciemno było.” (RFWA, nagranie audio sygn. Bondaruk Władysław, relacja Heleny Kulawczuk [córka], z dn. 6.09.2013 r.). Prawdopodobnie Niemcy przeszukali dom i odkryli, że ukrywana jest w nim Żydówka. Funkcjonariusze zastrzelili ją w mieszkaniu razem z Władysławem. „(…) ona miał podobno 18 lat, młoda dziewczyna była jeszcze, i kazali ją zakopać, i ją tam w lesie zakopali niedaleko, obok zabudowań.” (RFWA, nagranie audio sygn. Bondaruk Władysław, relacja Heleny Kulawczuk [córka], z dn. 6.09.2013 r.). Ocalała córka Bondaruków – Helena, która miała wówczas ok. 3-4 lata i została zaprowadzona do sąsiadów.
Gdy żona Władysława wróciła, w mieszkaniu było pełno krwi. Niedługo po tym wydarzeniu zachorowała na raka i zmarła w młodym wieku.
Bibliografia:
1. RFWA, nagranie audio sygn. Bondaruk Władysław, relacja Heleny Kulawczuk [córka], z dn. 6.09.2013 r.
2. S. Hordejuk, Koszoły w czasie okupacji. Ofiary hitlerowskiego terroru, „Kniaża” rok 4, nr 5, (Koszoły, 24 grudnia 2013 r.), s. 13.
3. E. Kopówka, ks. P. Rytel-Andrianik, Dam im imię na wieki (Iz 56,6). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów, Oksford–Treblinka 2011, s. 134.
4. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 167.
5. Bondurak Władysław, [w:] www.straty.pl, Program Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką (17.09.2014).
Uwagi:
-W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 167 podaje nazwisko Bednarek. 23.04.2015 r. udało się ustalić z sołtysem z Koszoł, że takiego nazwiska jak Bednarek nie było w Koszołach – chodzi tu o zamordowanego Władysława Bondaruka a nie Bednarka.
-W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 167 i E. Kopówka, ks. P. Rytel-Andrianik, Dam im imię na wieki (Iz 56,6). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów, Oksford–Treblinka 2011, s. 134 podają, że Bondaruk zginął latem 1942 r.
Zamknij podgląd
Prawa autorskie: Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci
Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu
Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim
i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis.
Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych,
na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.