Rudolf Bilański


W Starachowicach (woj. świętokrzyskie) podczas okupacji niemieckiej pomocy dzieciom żydowskim udzielali Rudolf Bilański i Josef Kierth. Pomoc ta mogła dotyczyć dzieci znajdujących się w obozie pracy na terenie Zakładów Starachowickich produkujących amunicję, należących do koncernu Hermann Göring Werke.


Rudolf Bilański (ur. 12 kwietnia 1907 r. w Wiedniu) był synem Stefana i Marii, z d. Grabowskiej. Razem z żoną Zuzanną mieszkał w Starachowicach, gdzie pracował jako elektrotechnik. Natomiast Josef Kierth (ur. 28 kwietnia 1917 r. w Muszynie), syn Adama i Antoniny, z d. Łuczyńskiej, z zawodu był fotografem. Obaj podpisali volkslistę.

Za pomoc udzielaną osobom pochodzenia żydowskiego zostali aresztowani przez niemiecką policję, po czym 20 listopada 1942 r. przewieziono ich do więzienia w Radomiu. Transportem, w dniu 7 stycznia 1943 r., trafili do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie 5 marca 1943 r. zmarł Rudolf Bilański. Dalsze losy Josefa Kiertha nie są znane.

Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 118.
2. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 222.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.