Walentyna Białostocka


Żydówka Maria Bielewicz z d. Wagman uciekła kolejno z getta w Kołomyi i we Lwowie. Przybyła do Warszawy drugiego dnia powstania w getcie – 20 kwietnia 1943 r. Miała fikcyjne dokumenty, ale nie udało jej się znaleźć miejsca, gdzie mogłaby mieszkać. Do Walentyny Białostockiej trafiła dzięki swojej znajomej, która poleciła ją jako służącą. Maria pracowała u niej do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 r.


Pani Białostocka udzielała schronienia także innym osobom pochodzenia żydowskiego, m.in. Marcinowi Sarnie i jego siostrze. Sarna był młodym pisarzem, którego później Niemcy aresztowali i rozstrzelali. Jego siostrze udało się przeżyć i pozostała w Polsce. Kolejnymi osobami, które ukrywały się w mieszkaniu Walentyny Białostockiej były dwie kobiety z Chełma. Pomoc udzielona została również jej sąsiadowi o nazwisku Weinryb, który był prawnikiem. Jednak i on został aresztowany i rozstrzelany. Podobny los spotkał Ryśka Radziejowskiego: został pojmany w mieszkaniu Białostockiej, później stracony. Wiadomo jednak, że dzięki pomocy niesionej przez Walentynę ocalał Mieczysław Nojar.

Z powodu tej działalności Białostocka została ujęta i przewieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Zmarła na krótko przed wyzwoleniem w 1945 r. Za poświęcenie życia, w dniu 17 września 1984 r., przyznano jej tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Bibliografia:

1. Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, cz. 1, Gutman I. i in. (red.), Kraków 2009, s. 36-37.
2. http://db.yadvashem.org/righteous/family.html?language=en&itemId=4013921 (19.03.2015).


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.