„W miesiącu lipcu 1942 r. do naszego domu przyszli Żydzi, było ich 7 osób, a wśród nich: Chirszfeld Cheszek i siostra Rajza oraz Lichtman Cheszek i siostra Chinda (…). Ojciec i ja zbudowaliśmy w stodole schron dla tych osób. Mama gotowała, a ja donosiłem im żywność” (RFWA, List od Stanisława Augustyna, Szerzyny, z dn. 23.09.2013 r. Życiorys Władysława Augustyna [syna zamordowanych], Protokoły przesłuchania świadków: Stanisława i Adama Zawiłów). Pozostałe trzy osoby to prawdopodobnie członkowie rodziny Haskel, o czym wspomina jeden ze świadków: „Przechowywali oni część rodziny Hasklów pochodzących z Szerzyn (…). Jednemu z tych Żydów było na imię Hersz” (IPN BU 392/1570).
2 lutego 1943 r. policja granatowa przeprowadziła w domu Augustynów rewizję. Aresztowano wszystkich Żydów ukrywających się na terenie gospodarstwa. Trzy dni później, 5 lutego 1943 r., do domu Augustynów przyjechała grupa Niemców. Władysław wspomina: „policjant granatowy wszedł do domu i sprawdził tożsamość nazwisk i wyprowadzono z domu ojca i matkę. Mnie też wyprowadzono na podwórze i zapytano, czy wolno przechowywać Żydów. W tym samym czasie rozstrzelano ojca i matkę, zaś policjant granatowy po niemiecku poprosił gestapo, aby darowano mi życie, gdyż jestem młody i nie jestem niczemu winien. Darowano mi życie” (RFWA, List od Stanisława Augustyna, Szerzyny, z dn. 23.09.2013 r. Życiorys Władysława Augustyna [syna zamordowanych], Protokoły przesłuchania świadków: Stanisława i Adama Zawiłów).
Gestapowcem, który zamordował rodziców Władysława był Karl Hauch. Wyprowadził ich z domu i strzałem w tył głowy zabił najpierw Józefa, potem jego żonę. Władysław miał być kolejny, jednak policjant – Mikołaj Leszega – przekonał Haucha, by oszczędził syna.
Sąsiad Augustynów, Stanisław Zawiła, wspomina, że Józef i Józefa są „pochowani na cmentarzu parafialnym w Szerzynach. Pochówek odbył się bez ceremonii pogrzebowych, w ukryciu. Dla nich też nie zostały sporządzone akty zgonów, gdyż członkowie rodziny obawiali się aresztowania przez Gestapo” (RFWA, List od Stanisława Augustyna, Szerzyny, z dn. 23.09.2013 r. Życiorys Władysława Augustyna [syna zamordowanych], Protokoły przesłuchania świadków: Stanisława i Adama Zawiłów).
Bibliografia:
Uwagi: