Henryk Adamczyk


W 1943 r. Henryk Adamczyk (ur. 6 lipca 1880 r.) ukrył na terenie swojego domu żydowską rodzinę Rajt z Pińczowa. Henryk mieszkał ze swoją żoną Marią i synami w Bogucicach, na uboczu wsi, niedaleko lasu. Nie było to jednak bezpieczne schronienie dla czternastu Żydów. Nie wiadomo, w jaki sposób niemieccy żandarmi z posterunku w Busku Zdroju dowiedzieli się o miejscu ich ukrycia. 1 grudnia 1943 r. wtargnęli do domu Adamczyków, żądając, aby wszyscy Żydzi się ujawnili.


Trzynaście osób opuściło kryjówkę i, próbując ratować życie, oddało Niemcom wszystkie wartościowe rzeczy. Jednemu z Żydów udało się ukryć na strychu domu. Po odejściu Niemców uciekł. Wnuczka Henryka opowiada: „Żydów wyprowadzili, zastrzelili tam pod lasem i tam są pochowani. Myślę, że nikt ich nie wydostał na pewno, tam są pochowani. A dziadka, babcię i ich najmłodszego synka zabrali do Buska z tym, że babcię i synka zwolnili, a dziadka zabrali” (RFWA, Adamczyk, nagranie audio sygn. 811_0388, relacja Janiny Białek [wnuczka Henryka Adamczyka], z dn. 15.01.2014 r.).

Gdy Niemcy okrążyli dom, prawdopodobnie Henryka Adamczyka nie było wtedy na miejscu. Żandarmi zjawili się zatem następnego dnia, by aresztować go razem z jego żoną. Do więzienia w Busku Zdroju trafili także ich synowie – Stefan (13 lat) i Edward (14 lat). Maria z synem Stefanem zostali zwolnieni następnego dnia. Starszy syn, Edward został skierowany na roboty do Niemiec (powrócił w 1945 r.).



Henryk Adamczyk 19 grudnia 1943 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego już nie wrócił. Zmarł przypuszczalnie w 1944 r.

Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 811_0388, relacja Janiny Białek [wnuczka Henryka Adamczyka], z dn. 15.01.2014 r.
2. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 346.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.