Kędra Tadeusz


Ojciec Tadeusza i Julianny Kędra zbudował dom w Bożej Woli (gm. Zakrzówek, pow. krośnieński), do którego w 1940 r. sprowadziły się jego nastoletnie dzieci – Tadeusz i Julianna. Tam też ukrywała się rodzina żydowska o nazwisku Fiszer.


Był późny, listopadowy wieczór, kiedy najstarszy syn Fiszerów przyprowadził swoją rodzinę do rodzeństwa Kędrów. Tadeusz i Julianna znali ich, ponieważ wcześniej mieszkali w tej samej wsi – Woli Studzieńskiej. Żydów przyjęto, choć Julianna miała obawy, czy ta pomoc nie sprowadzi na nich kłopotów. Ukrywano ich na strychu, gdzie ok. 13-letnia Kędrówna zanosiła trzy razy dziennie posiłki. Najstarszy syn ukrywanych nigdy nie odwiedzał swojej rodziny. Zrobił to raz 5 stycznia 1943 r. wraz ze swoim kolegą i nastoletnią dziewczynką. Chłopcy naprawiali popsuty zegarek. Prawdopodobnie w śniegowych zaspach zostawili zbyt dużo śladów, które sprowadziły na nich i Kędrów nieszczęście. Do domu Kędrów przyszli miejscowi chłopi, którzy przeszukali mieszkanie i znaleźli ukrywaną rodzinę. Udali się również w pościg za uciekającą do lasu trójką. Chłopi posłali po policję do Zakrzówka. Jedynie dwóm chłopcom udało się uciec. Julianna w tym czasie była na pogrzebie brata swojej babci. Źródła podają również wersję, że podczas ucieczki wmieszała się w kondukt żałobny. Jej ok. 19-letni brat nie uciekał. Przykuto go kajdankami do 14-letniego chłopca, jednego z ukrywanych. Dwóch policjantów, którzy przyjechali z Zakrzówka zabrali dwoje starszych Żydów, 14-letniego Żyda wraz z przykutym Tadeuszem i dziewczynkę. Wsadzono ich na wóz i zawieziono do Zakrzówka.


3 maja 1943 r. Tadeusz został przewieziony do więzienia na zamku w Lublinie, gdzie go zastrzelono. Źródła podają dwie daty – 9 i 24 czerwca 1943 r.Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 811_1069 d, relacja Julianny Wereskiej [siostra, naoczny świadek], z dn. 26.02.2014 r.
2. http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/431,rodzina-kedrow/ (2.12.2014).
3. www.straty.pl (10.02.2015).


Uwagi:

  • RFWA, nagranie audio sygn. 811_1069 d, relacja Julianny Wereskiej [siostra, naoczny świadek], z dn. 26.02.2014 r. podaje, że rodzina żydowska mogła mieć na nazwisko Kisiel. Podaje również wiek dzieci Fiszerów: syn 14 lat, drugi syn 7 lat i córeczka o imieniu Laiza – 3 lata.


Zamknij podgląd