Jędrzejowski Stanisław


Stanisław Jędrzejowski (ur. 1887 r.) był rolnikiem, który podczas wojny mieszkał w Lisowie koło Chmielnika. Razem ze swoimi dwiema córkami, Marią i Władysławą, jesienią 1942 r. udzielił schronienia Żydom: Tadeuszowi Suwadzie i jego ciotce. Wspierał ich i zapewniał żywność do lata 1943 r.


W tym czasie Niemcy intensywnie poszukiwali kryjówek Żydów. Ukrywający się u Stanisława nie chcieli dłużej narażać jego i siebie i przenieśli się poza obręb jego zabudowań. W cieplejsze dni do Jędrzejowskich przychodzili tylko na posiłki. Całkowicie zabudowania opuścili, kiedy 14 sierpnia 1943 r. zamordowano mieszkających w tej samej wsi Mieczysławę i Józefa Kaczorów.


Do tragedii doszło w nocy z 7 na 8 września 1943 r. Niemcy, którzy przyszli wówczas do domu Jędrzejowskich, wybili szybę, by dostać się do środka. W domu nie było już Żydów, ale mimo to Stanisław obawiał się o swoje życie i wyskoczył z drugiej strony domu. Został zastrzelony podczas ucieczki. Kiedy Niemcy upewnili się, że w zabudowaniach nie przebywa ani jedna osoba pochodzenia żydowskiego – wyszli. Tadeusz z ciotką ukrywali się w tym czasie na plantacji tytoniu.


Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 380.


Zamknij podgląd