Engel Lola, Langer Bożena


W 1942 r. Lola Engel pomogła synom swojej przyjaciółki wydostać się z getta w Drohobyczu, gdzie przebywali wraz z rodzicami. 10-letniego Hersza i 3-letniego Szlomo przewiozła do sąsiedniego Sambora, gdzie mieszkała Franciszka Langer z córkami: Stanisławą, Ludmiłą i Bożeną. Kobiety zgodziły się ich przechować.


Chłopców ukryto w ogrodzie, w specjalnych schronie, gdzie znajdowali się również: Rojza Szrekinger, Regina Renwelt, Szeps Krebs z żoną Hilą. W późniejszym czasie dołączyli Regina i Josef Spieglerowie (rodzice Hersza i Szlomo). Niemcy wpadli na trop ukrywających się Żydów na krótki czas przed wyzwoleniem, w lipcu 1944 r. Bożena Langer, chcąc ratować swoją rodzinę, wzięła wszystko na siebie, za co została aresztowana i zastrzelona wraz z Lolą Engel. Pozostałych członków rodziny i ukrywanych w tej sytuacji oszczędzono. Stało się tak w wyniku łapówki, którą funkcjonariusze mieli w zamian otrzymać. Żydów wysłano do obozu pracy w Samborze. Przeżyli wojnę i wydostali się z niego, z wyjątkiem Josefa Spieglera, którego zastrzelono podczas ucieczki. Wszyscy opuścili Polskę.


2 sierpnia 1989 r. Instytut Yad Vashem nadał Loli Engel i rodzinie Langer tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Zostali pośmiertnie odznaczeni 4 listopada 1990 r. za uratowanie życia 12 osób. Wnioskowała o to jedna z ocalałych – Regina Spiegler.


Bibliografia:

1. RFWA, Langer, e-mail od Wojciecha Uniatowicza (krewny).
2. Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, I. Gutman i in. (red.), cz. 1, cz. 2, Kraków 2009, s. 390.


Uwagi:

  • Według relacji krewnego [RFWA, Langer, e-mail od Wojciecha Uniatowicza (krewny)] Bożena Langer pozostała w więzieniu w Drohobyczu przejętym przez Rosjan, a jej późniejsze losy pozostały nieznane.
  • Według relacji wnuka Franciszki Langer – Wojciecha Uniatowicza kryjówka znajdowała się w skrytce pod podłogą domu, a Niemcy zastrzelili dwóch Żydów. [RFWA, Langer, e-mail od Wojciecha Uniatowicza (krewny).


Zamknij podgląd