Czubacka Marianna


Marianna Czubacka przez blisko rok udzielała pomocy 6-osobowej rodzinie Cymermanów, która ukrywała się w okolicy osiedla Prokop, gm. Tyśmienica. Feliksa Knut, jej córka, tak opisuje działania matki: „Nikt inny nie pomagał tej rodzinie, nie nosił im żywności, tylko moja matka, nie otrzymując i nie licząc na żadne wynagrodzenie z tego powodu” (IPN BU 392/1136, protokół przesłuchania świadka, [córka] Feliksa Knut). Marianna została zamordowana w grudniu 1943 r.


Żydzi mieszkali w wydrążonym w ziemi bunkrze przy bagnie. Znali się też wcześniej z Marianną. Przed wojną ich dzieci chodziły do jednej szkoły, zaś w latach 1940–1942 Marianna dostarczała im wodę, żywność i ubrania. W ten sposób przetrwali rok. Feliksa wielokrotnie przestrzegała matkę, że może ściągnąć na siebie i całą rodzinę niebezpieczeństwo, lecz kobieta nie przerywała pomocy. W sobotę rano, w dniu, kiedy zginęła, wzięła ze sobą chleb i wyszła. Na stole zostawiła dowód osobisty.


Po pewnym czasie rozległy się strzały. Jej ciało znalazł zięć, Władysław Knut. Prawdopodobnie w chwili śmierci klęczała, a jej dłonie były złożone. Nie było wątpliwości, że nie żyje. Obok niej znajdowały się również ciała całej rodziny Cymermanów. Zwłoki Marianny przewieziono do stodoły.


Bibliografia:

1. IPN BU 392/1136.
2. http://www.savingjews.org/annex.htm (18.03.2015).


Uwagi:

  • Źródło http://www.savingjews.org/annex.htm (18.03.2015) podaje datę śmierci 6.12.1943 r.


Zamknij podgląd