Johann Bryś


Johann Bryś był pracownikiem stacji kolejowej w Sosnowcu. Pewnego razu został poproszony przez Żydówkę, Rózię Jurkowską, by pomógł jej przyjacielowi wydostać się z obozu pracy Blechhammer.


Johann przyniósł Eliaszowi Jakubowiczowi cywilne ubrania i pomógł mu uciec z obozu, po czym ukrywał go u siebie przez kilka dni.

Nie jest do końca jasne, komu Bryś w dalszym ciągu niósł pomoc. Mogli to być więźniowie obozu, lub osoby znajdujące się w getcie w Sosnowcu. Niektórym umożliwiał przedostanie się do Węgier. Nadal pomagała mu w tym Rózia Jurkowska. Oboje zostali aresztowani w 1944 r. przez funkcjonariuszy gestapo i wywiezieni do Auschwitz. Johann Bryś zginął w obozie, Jurkowskiej udało się przeżyć.

Bibliografia:

1. Poray (ed.), Those Who Risked Their Lives, Chicago 2007, s. 21.
2. Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, cz. 1, cz. 2, I. Gutman i in. (red.), Kraków 2009, s. 582.
3. R. Walczak (ed.), Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, cz. 3, Warszawa 1997, s. 57.

Uwagi:

-Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, cz. 1, cz. 2, I. Gutman i in. (red.), Kraków 2009, s. 582 podaje nazwisko Brys, natomiast R. Walczak (ed.), Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, cz. 3, Warszawa 1997, s. 57 imię Johan.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.