Władysław Borkowski


We wsi Rzążew w powiecie siedleckim swoje gospodarstwo prowadził Władysław Borkowski (ur. 1902 r.). Jego dom znajdował się na uboczu wsi, nieopodal lasu. Mieszkał tam razem z żoną Marianną i trójką dzieci. Władysław ukrywał u siebie trzy osoby pochodzenia żydowskiego, ze Zbuczyna. Przebywali oni w kryjówce pod oborą oraz częściowo w domu. Jego syn Jan opowiada: „Żydzi byli u nas jakieś dwa, trzy miesiące i jak policja zaczęła szperać i ojca ostrzegli, to ojciec dał im wymówienie” (RFWA, Borkowski, nagranie audio sygn. 405_3800, relacja Jana Borkowskiego [syn], z dn. 27.11.2013 r.). Niebezpieczeństwo było zbyt wielkie, ponieważ Borkowscy byli już podejrzani o to, że ukrywają Żydów.


Osoby te ukryły się następnie w ziemiance w lesie razem z pewnym Rosjaninem. Bliższe okoliczności nie są znane. Jednak po pewnym czasie wszyscy zostali pochwyceni. Po przesłuchaniu Rosjanin, który ukrywał się razem z Żydami, wydał ich wcześniejsze miejsce schronienia i wskazał gospodarstwo Władysława Borkowskiego. Żydów przywiązano do drzewa i rozstrzelano.

Dnia 10 kwietnia 1943 r. żandarmi pojechali do Borkowskich, którzy akurat pracowali w polu. Niemcy zaprowadzili Władysława w stronę domu, a następnie w stronę lasu. Jan wspomina: „ojca, jak prowadzili, to jeszcze ojciec wziął różańcem na krzyżówce drogi, przed lasem, to jeszcze różańcem nas przeżegnał, to Niemczysko jeszcze wykopał ojca, i zaraz rozstrzelali w lesie, to 150 metrów od domu” (RFWA, Borkowski, nagranie audio sygn. 405_3800, relacja Jana Borkowskiego [syn], z dn. 27.11.2013 r.).

Marianna Borkowska po śmierci męża załamała się nerwowo i nie była w stanie dalej sama prowadzić gospodarstwa.

Dwa dni wcześniej, 8 kwietnia 1943 r., w tej samej miejscowości Niemcy zastrzelili Piotra Domańskiego i jego dwóch synów za to, że udzielili pomocy Żydom. Prawdopodobnie również i ich dom został wskazany przez Rosjanina. Kiedy już wszystkich wydał, Niemcy i jego rozstrzelali.


Bibliografia:

1. RFWA, Borkowski, nagranie audio sygn. 405_3800, relacja Jana Borkowskiego [syn], z dn. 27.11.2013 r.
2. RFWA, Borkowski, nagranie audio sygn. 811_1645, relacja Artura Tchórzewskiego, z dn. 29.10.2014 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.